drkeremdogaseckin.com

Makaleler

Adet düzensizliği korkulması gereken bir durum mudur?

Adet düzensizliği korkulması gereken bir durum mudur?

Çoğu kadın için normal bir menstrüel siklus 21 ila 35 gün arasında değişmektedir. Menstrüel sikluslarda kanama zamanı 3-7 gün arası ve kanama miktarı günde ortalama 3-5 ped olmaktadır. Gün, kanama zamanı ve/veya miktarındaki tüm değişiklikler ‘’adet düzensizliği’’ olarak adlandırılır. Adet düzensizliği, kadınların %15-25’ inde görülür.

Kanama miktarı az ve kanama aralıkları uzun menstrüel döngüye sahip kadınlarda, başta ‘’Polikistik Over Sendormu‘’ gibi bir düzenli yumurtlama probleminin olması muhtemeldir. Uzun sürelerle adet görmeyen kadınlarda ilerleyen aylarda rahim duvarının kalınlaşmasına bağlı olarak kanama miktarı çok fazla olabilir. Yine menopoz öncesi dönemde düzensiz yumurtlamaya bağlı olarak rahim duvarının kalınlaşması, devamında rahim kanseri öncüsü lezyonlara neden olabilmekte ve bu kanser öncüsü lezyonlar ilerleyen dönemde kanserleşebilmektedir. Bu nedenle bu kadınların mutlaka dikkatle değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak ‘’Erken Menopoz’’ denilen yumurta rezervinin erken tükenmesi de adet döngüsünde düzensizlik ile karşımıza çıkabilir.

Bu nedenle eğer bir kadın normal adet döngüsünün dışında bir durumla karşılaşırsa bu konuyla ilgili bir kadın doğum uzmanından yardım almalıdır. Çünkü kanama düzensizliği olan kadınlarda altta yatan miyom, polip, yumurtalık kisti veya hormonal bir düzensizlik bulunabilir. Yoğun kanama kansızlığa ve/veya demir eksikliğine neden olabili